Energia słoneczna staje się coraz popularniejszym źródłem energii, szczególnie dzięki rozpowszechnieniu się instalacji fotowoltaicznych. Przy projektowaniu i doborze paneli fotowoltaicznych często spotykamy się z pojęciem kilowatopiku (KWp). Co dokładnie oznacza ta jednostka i jak ją wykorzystać przy obliczaniu mocy instalacji PV? Wyjaśniamy!
Czym jest kilowatopik (KWp)?
Kilowatopik (KWp) to jednostka mocy szczytowej paneli fotowoltaicznych. Określa ona maksymalną moc, jaką moduł PV może osiągnąć w idealnych warunkach nasłonecznienia. Jest to moc nominalna panelu mierzona w laboratorium w warunkach testowych (natężenie promieniowania 1000 W/m2, temperatura ogniw 25°C).
Oznaczenie KWp informuje więc o tym, ile energii elektrycznej może teoretycznie wyprodukować dany panel fotowoltaiczny. Jednostka KWp nie mówi jednak nic o rzeczywistej ilości wytworzonej energii, ponieważ zależy ona od konkretnych warunków pracy instalacji.
Ile wynosi 1 KWp w fotowoltaice?
1 KWp oznacza moc szczytową panelu fotowoltaicznego równą 1000 W. To moc maksymalna, jaką może osiągnąć moduł PV w warunkach testowych. Dla porównania standardowy panel monokrystaliczny ma moc od 300 do 400 Wp, czyli 0,3-0,4 KWp. Natomiast duże panele mogą mieć moc 700-800 Wp, czyli 0,7-0,8 KWp.
Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych w KWp?
Aby obliczyć łączną moc instalacji fotowoltaicznej w KWp, należy zsumować moc szczytową (w KWp) wszystkich paneli PV. Na przykład dla instalacji z 15 paneli o mocy 300 Wp każdy, moc całkowita wyniesie:
15 x 0,300 KWp = 4,5 KWp
Jakie są różnice między kWp a kWh?
KWp - moc szczytowa panelu PV, maksymalna wartość
kWh - jednostka energii, informuje ile energii elektrycznej zostało wyprodukowane
Różnica polega na tym, że KWp to jednostka mocy, a kWh to jednostka energii. KWp określa możliwości panelu, a kWh realną produkcję energii.
Jak przeliczyć kilowatopik na kilowatogodzinę?
Aby przeliczyć moc w KWp na produkcję energii w kWh należy pomnożyć moc w KWp przez tzw. roczną liczbę godzin słonecznych (insolację) dla danej lokalizacji. W Polsce insolacja wynosi ok. 1000 kWh/kWp.
Przykład: instalacja 5 KWp x 1000 kWh/kWp = 5000 kWh rocznie
Jakie są zalety stosowania jednostki KWp?
Gdzie jeszcze spotkamy oznaczenie KWp?
Oprócz paneli fotowoltaicznych, jednostka KWp wykorzystywana jest również do określania mocy:
Jakie są typowe wartości mocy paneli PV w KWp?
Typowe moc paneli fotowoltaicznych wynoszą:
- panele monokrystaliczne: 0,3-0,4 KWp
- panele polikrystaliczne: 0,25-0,3 KWp
- panele amorficzne: 0,05-0,1 KWp
Coraz częściej spotyka się panele o mocy 0,5-0,6 KWp. Rekordy sięgają nawet 0,8-1 KWp.
Podsumowanie
Podsumowując, kilowatopik (KWp) to jednostka określająca maksymalną moc paneli fotowoltaicznych w warunkach testowych. Pozwala ona łatwo określić moce poszczególnych paneli oraz całej instalacji PV. Jest przydatna przy doborze ilości i wielkości modułów fotowoltaicznych. Kilowatopik nie informuje jednak o rzeczywistej produkcji energii - do jej określenia musimy pomnożyć KWp przez liczbę godzin słonecznych w danej lokalizacji. Mamy nadzieję, że artykuł pomógł wyjaśnić znaczenie tej ważnej jednostki w fotowoltaice.