Mapa-las-(5)PDF MAPA: Szlaki turystyczne okolic Rozalina

Poruszając się po Lesie Młochowskim, ale także po innych terenach Mazowsza „przy użyciu” szlaków turystycznych, spotykamy się często ze słabym oznaczeniem, jego brakami lub śladami, które powodują zamieszanie. Stąd pomysł dokładniejszego ich opisu. Dzięki niemu można je przejść jak po sznurku.

Wszystkie szlaki były przemierzane i opisywane w zimie 2014. Proszę wziąć pod uwagę, że są oznakowane w środowisku przyrodniczym i zmieniają się wraz z porami roku. Podlegają konserwacji, działaniom człowieka, a niekiedy zmieniane są nawet ich przebiegi. Może to mieć wpływ na ich wygląd i odbiór trasy.

Pamiętajmy, że wybrane miejsca były fotografowane w okresie zimowym, i w okresie wegetacyjnym te same miejsca są często nie do poznania. Na rynku i w Internecie jest dostępnych wiele map z zaznaczonymi szlakami, ale ich przebieg jest często nieaktualny i może dość znacząco różnić się od opisanego i naniesionego przez nas.

Można je pokonać pieszo, biegiem, rowerem lub na nartach biegowych. Nie wszystkie ich części są łatwe do przebycia, szczególnie ze względu na liczne koleiny i błoto dające się we znaki w cieplejszym okresie roku, a także konary, gałęzie i rośliny wystające na ścieżkę.

Szlaki niebieski i zielony tylko w małym fragmencie przebiegają przez nasze okolice, dlatego też opisowi podlegają tylko odcinki przebiegające przez Las Młochowski, – jako te najbliższe i najbardziej rozalińskie. Szlak żółty jest natomiast opisany w całości. W okolicy Rozalina jest wyznaczony jeszcze jeden szlak – czarny, na trasie Gajówka Rozalin – ul. Grzybowa – trasa katowicka, ale jako, że jest dość krótki i mało ciekawy nie został opisany i naniesiony na mapę.

Długość tras wynosi około 5 km i pieszo można je pokonać w około godzinę do półtorej. Należy do tego oczywiście doliczyć czas przeznaczony na dojście lub powrót ze szlaku. Podane odległości są bardzo dokładne i zostały zmierzone przy pomocy GPS.

W podstronach znajdują się bardzo dokładne opisy oraz zdjęcia szlaków żółtego, zielonego i niebieskiego, a także ścieżki edukacyjno-ekologicznej „Leśna ostoja” leśnictwa Młochów.

Na początku foto-przewodnika wybranego szlaku – w linku, można znaleźć opis trasy (bez zdjęć) wraz z mapą w formacie PDF gotowe do wydrukowania. Każde zdjęcie po kliknięciu powiększa się.

Mapę można wydrukować w formacie A4 oraz dowolnie powiększać bez utraty jakości.