Sawicki wskazuje winnego protestów rolniczych. najwyższy czas przestać

Sawicki wskazuje winnego protestów rolniczych. najwyższy czas przestać
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska20.02.2024 | 6 min.

Protesty rolników w Polsce trwają i narastają od kilku tygodni. Marek Sawicki, były minister rolnictwa, stanowczo wskazuje winnego tej sytuacji - unijnych urzędników. Jego zdaniem, skoro Unia Europejska znalazła środki na pomoc Ukrainie, to tym bardziej powinna wesprzeć polskich rolników. Sawicki uważa, że najwyższy czas, aby protestujący rolnicy zakończyli blokady dróg i magazynów i zaczęli poszukiwać porozumienia z rządem. Sytuacja na wsi jest poważna, ale da się ją rozwiązać przy dobrej woli obu stron.

Unijni urzędnicy winni protestów rolników

Od kilku tygodni w całej Polsce trwają protesty rolników. Blokowane są drogi, mosty, przejścia graniczne oraz magazyny firm, które skupują płody rolne. Rolnicy domagają się rekompensat za straty spowodowane suszą, afrykańskim pomorem świń oraz rosnącymi kosztami produkcji. Protestują przeciwko niskim cenom skupu żywności i biurokracji unijnej.

Zdaniem Marka Sawickiego, byłego ministra rolnictwa, to właśnie unijni urzędnicy ponoszą główną winę za trudną sytuację polskich rolników. Sawicki zauważa, że Unia Europejska z łatwością znalazła 50 mld euro na pomoc wojenną dla Ukrainy. Jednocześnie odmawia zwiększenia pomocy dla unijnych rolników, tłumacząc się brakiem 4-5 mld euro na ten cel.

Rolnicy protestują z powodu braku pomocy UE

Rolnicy uważają, że Unia Europejska celowo zaniechała działań mających zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe w obliczu wojny na Ukrainie. Zdaniem protestujących, KE mogła i powinna była podjąć kroki w celu zwiększenia produkcji żywności w krajach członkowskich. Tymczasem zabrakło zachęt finansowych dla rolników, a ograniczenia biurokratyczne nadal obowiązują.

Rolnicy czują, że zostali pozostawieni sami sobie w bardzo trudnym momencie. Oczekują od UE zdecydowanych działań i realnej pomocy finansowej. Bez tego będą zmuszeni ograniczać produkcję, co jeszcze bardziej zagrozi bezpieczeństwu żywnościowemu Europy. Stąd ich desperackie protesty i blokady.

Rolnicy domagają się większego wsparcia od UE

Głównym postulatem protestujących rolników jest zwiększenie dopłat bezpośrednich z budżetu UE. Chodzi zarówno o podniesienie stawek już istniejących dopłat, jak i wprowadzenie nowych - rekompensujących rosnące koszty produkcji.

Rolnicy domagają się dopłat do nawozów, których ceny wzrosły nawet 5-krotnie w ostatnim roku. Oczekują rekompensat za wysokie ceny energii, paliw, pasz i usług, które podniosły koszty hodowli zwierząt. Chcą też większych dopłat na hektar upraw, by móc udźwignąć rosnące koszty pracy i wynajmu sprzętu.

Bez zdecydowanego zwiększenia unijnych dopłat produkcja żywności w Polsce może załamać się, co zagrozi bezpieczeństwu żywnościowemu całej Europy - ostrzegają rolnicy.

Polscy rolnicy apelują do Brukseli o pilne podjęcie negocjacji w sprawie nowego systemu wsparcia finansowego dla unijnego rolnictwa. Bez tego dalsze funkcjonowanie wielu gospodarstw stanie pod znakiem zapytania.

Czytaj więcej: Kosiniak-Kamysz planuje zmianę konstytucji. Wkrótce szczegóły.

Protesty rolników przeciwko biurokracji w UE

Oprócz postulatów finansowych, rolnicy protestują także przeciwko nadmiernym ograniczeniom nałożonym na produkcję rolną przez Unię Europejską. Chodzi m.in. o limity nawożenia, które obniżają plony, czy zakaz hodowli zwierząt na futra, który pozbawił wielu hodowców źródła dochodu.

Rolnicy skarżą się, że unijna biurokracja zbyt ingeruje w ich codzienną pracę, nakładając absurdalne wymogi i ograniczenia. Domagają się większej swobody prowadzenia działalności rolniczej, dostosowanej do realiów polskiego rynku.

Limity nawożenia azotem Zakaz hodowli zwierząt futerkowych
Ograniczenia stosowania środków ochrony roślin Normy dobrostanu zwierząt

Uproszczenie unijnych przepisów i zniesienie zbędnych ograniczeń to kolejny postulat protestujących rolników. Tylko w ten sposób będą mogli swobodnie zwiększać produkcję żywności, na którą jest olbrzymie zapotrzebowanie.

Rolnicy oczekują pomocy finansowej od UE

Sawicki wskazuje winnego protestów rolniczych. najwyższy czas przestać

Podsumowując, głównym żądaniem protestujących rolników jest zdecydowana pomoc finansowa ze strony Unii Europejskiej. Bez tego trudno im będzie utrzymać opłacalność produkcji w obliczu rosnących kosztów i spadających cen skupu.

Rolnicy oczekują od UE konkretnych działań - zwiększenia istniejących dopłat bezpośrednich oraz wprowadzenia nowych, rekompensujących wzrost cen środków do produkcji. Niezbędne jest także uproszczenie unijnej biurokracji i zniesienie niektórych ograniczeń produkcji żywności.

spełnienie tych postulatów pozwoli rolnikom zwiększyć opłacalność produkcji i zapewni bezpieczeństwo żywnościowe Polski i Europy. Alternatywą są dalsze protesty i coraz głębszy kryzys unijnego rolnictwa.

Sawicki: czas zaprzestać protestów i szukać porozumienia

Marek Sawicki, były minister rolnictwa, apeluje do protestujących rolników o zaprzestanie blokad dróg i magazynów. Uważa, że nadszedł najwyższy czas, aby usiąść z rządem do stołu negocjacyjnego i poszukać kompromisu.

Sawicki podkreśla, że protesty i blokady tylko pogarszają i tak trudną sytuację polskiego rolnictwa. Zamiast tego należy skoncentrować się na rozmowach z rządem i Komisją Europejską, aby wypracować realne wsparcie dla rolników. Tylko dialog i negocjacje mają szansę przynieść oczekiwane przez protestujących zmiany.

Były minister rolnictwa wzywa rolników do zjednoczenia się i występowania ze wspólnymi postulatami. Tylko w ten sposób będą w stanie wywrzeć realny nacisk na rządzących i doprowadzić do poprawy ich sytuacji. Czas protestów już minął - teraz należy skupić się na działaniu.

Podsumowanie

Protesty rolników w Polsce trwają od tygodni. Rolnicy blokują drogi i magazyny, domagając się rekompensat za suszę i ASF oraz wyższych dopłat bezpośrednich. Zdaniem Marka Sawickiego, winę za protesty ponoszą unijni urzędnicy, którzy nie zapewnili rolnikom odpowiedniego wsparcia. Sawicki apeluje jednak o zaprzestanie protestów i podjęcie dialogu z rządem. Sytuacja na wsi jest trudna, ale da się ją rozwiązać przez negocjacje i porozumienie obu stron.

Protestujący rolnicy oczekują realnej pomocy finansowej od UE i zniesienia biurokratycznych ograniczeń. Spełnienie ich postulatów pozwoli zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe Polski i Europy. Nadszedł czas, aby zakończyć protesty i wypracować kompromisowe rozwiązania korzystne dla rolników.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Kontrowersje wokół popularnego Samotni w Karkonoszach – kim jest nowy gospodarz?
  3. Kamiński i Wąsik uważają się za posłów. Są tacy, którzy twierdzą, że są Bradem Pittem.
  4. Małe focze na bałtyckich plażach - musisz to zobaczyć!
  5. Macierewicz nie rezygnuje z broni, powołuje się na bezprawie.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Jako filmowa podróżniczka snuję się przez fabularne krainy, dzieląc spostrzeżenia. Seriale tkwią we mnie jak emocje w kadrze. Sport to energia, którą wpleciono w mój kod. Zwierzęta to moje duchowe lustra, a edukacja – klucz do odkryć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły