Ogólnopolska Konferencja Sołtysów – relacja

Z okazji Dnia Sołtysa już po raz czwarty miałam przyjemność reprezentować naszą wieś i organizować wraz ze Stowarzyszeniem Sołtysi Mazowsza Ogólnopolską Konferencję Naukową dla sołtysów. Spotkanie przygotowane dla sołtysów przez sołtysów, którzy lubią jak wrze, jak się dzieje, jak nic nie stoi w miejscu i jak mogą coś fajnego zrobić dla wsi.

Gościem specjalnym konferencji  był prof. Jerzy Bralczyk, który opowiedział uczestnikom jak powinni mówić na sołtysa, który jest kobietą – od strony językowej radził, by używać sformułowania „pani sołtys”, ale poprawna jest również  „sołtyska”. Pan profesor zastanawiał się również nad innymi formami, które z językowego punktu widzenia byłyby możliwe  i dopuszczalne tj.  „sołtysica”, „sołtysessa”, i „sołtysianka”…

Tytuł konferencji „Wiejski nie znaczy gorszy..” miał skłonić do refleksji, czy rzeczywiście „miejski”, czy „miastowy” jest tak różny od „wiejskiego”, bo jak się okazuje różnice światopoglądowe zaczynają się zacierać.

Podczas konferencji  można było posłuchać  sołtysów-liderów, którzy z charyzmą, przymrużeniem oka ale przede wszystkim z ogromnym sercem opowiadali o ‚swoich’ wsiach i mieszkańcach.

Z kolei od naukowców z Polskiej Akademii Nauk usłyszeliśmy, że „wiejski” to przede wszystkim  „żyjący w prawdziwej wspólnocie”.

Wniosek był jeden – sołtys w pojedynkę za wiele nie podziała, ale jak ma we wsi mieszkańców, którzy podobnie jak on – lubią jak wrze, jak się dzieje i nic nie stoi w miejscu, to wtedy (prawie) wszystko jest możliwe 🙂

Dziękuję za przybycie członkowi Rady Sołeckiej Krzysztofowi Olczakowi, a także Alicji i Jurkowi Gach z Rozalina.

Agnieszka Palmowska
Fot. Mariusz Sztompka

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone